logo

موارد کاهش ترافیک کاربران اینترنت

بنا به درخواست سازمان تنظیم مقررات کشور، در رابطه با شفاف سازی و مستند سازی دلایل مصرف وکاهش حجم ترافیک کاربران اینترنت پر سرعت، این مستند به بررسی و معرفی مواردی از مصرف اینترنت می پردازد که به صورت خودآگاه ویا نا خودآگاه ویا از روی عدم آگاهی منجر به کاهش حجم اینترنت مصرفی کاربران میگردد می پردازد.

محاسبه ترافیک مصرفی اینترنت
مواردمصرفی خود آگاه
موارد مصرف نا خودآگاه
روش های مدیریت ترافیک
پیشنهادات امنیتی

دانلود

ابتدا باید بدانیم که دانلود چیست: دانلود عبارت است از دریافت هرگونه دیتا واطلاعات ویا فایل از سایتهای مختلف مانند Peer to Peerویا فضای اینترنت ویا صندوق ایمیل ،که این اطلاعات می تواند شامل : فایل های صوتی،تصویری،برنامه ها ونرم افزارها ی مختلف باشد که توسط کامپیوترهای خانگی، لپ تاپ یا گوشی های تلفن همراه ویا سایرتجهیزاتی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند (مانند تلویزیون های هوشمند )که ازطریق شبکه بیسیم یا کابلی به سرویس اینترنت ADSLمتصل هستند دریافت شده و به اندازه ظرفیت اطلاعات دریافت شده ،حجم مشخصی ازمیزان ظرفیت سرویس کسر می گردد.

نکته قابل توجه در محاسبه اندازه فایل و حجم کاهش یافته در تعاریف مربوط به واحد های اندازه گیری سرعت و حجم اینترنتی می باشد. ترافیک حجمی بر اساس بایت تعریف می شود که واحد های بزرگتر آن کیلو بایت (1024 بایت)، مگا بایت (1024 کیلو بایت) و گیگا بایت (1024 مگا بایت) هستند. بنا بر این هر گاه به عنوان مثال یک فایل تصویری به حجم 2 گیگا بایت توسط کاربر دانلود می شود، مقدار حجم کاهش یافته معادل بر حسب مگا بایت به صورت زیر خواهد بود:

1024MB × 2 = 2048 MB

مشاهده و پخش فایل های صوتی وتصویری

مشاهده و پخش آنلاین ویدیو ها وفایل های صوتی در اینترنت وبر روی سایت هایی از قبیل آپارات، یوتیوپ و یا شبکه های رادیویی وموسیقی ویا صوتی وهمچنین استفاده از شبکه های تلویزیونی یکی دیگر از دلایل اصلی مصرف پهنای باند وکاهش حجم ترافیک می باشد.

مرور صفحات وب

یکی از موارد دیگری که موجب مصرف حجم ترافیک می گردد وب گردی می باشد . وب گردی عبارت است از استفاده از مرور گرهای متداول مانند (Firefox،IE،Chrome) برای مطالعه سایت های خبری و ورزشی ،بررسی صندوق های الکترونیکی و استفاده از موتور های جستجوگر مانند Google که توسط کاربر موجب کاهش حجم ترافیک میشوند.

استفاده از نرم افزارها و شبکه های اجتماعی

با توجه به گسترش روز افزون نرم افزار ها وشبکه های اجتماعی در فضای مجازی، استفاده از این قبیل برنامه ها خود نیز منجر به مصرف حجم ترافیک سرویس می گردد .استفاده از برنامه هایی نظیر وایبر، واتس اپ، تلگرام، لاین، اینستاگرام، اسکایپ و … که در آن کاربردهای متنوعی از قبیل به اشتراک گذاری متن، تصویر، ویدیو و صدا صورت می گیرد، همگی مواردی هستند که باعث کاهش حجم ترافیک کاربران می گردد.

بروز رسانی سیستم های عامل و نرم افزارها

سیستم عامل های مختلف از قبیل ویندوز، مک، اندروید و یا هر نوع برنامه کاربردی که روی سیستم یا موبایل کاربر نصب می باشد از قبیل برنامه های شبکه های اجتماعی، آنتی ویروس هاو… در زمان بروز رسانی بنا به اندازه اطلاعات دریافت شده موجب کسر از ترافیک حجمی کاربر می شود. این نوع کاهش مصرف ترافیک میتواند بر اساس تنظیمات صورت گرفته توسط کاربر به صورت خودکار یا با ارسال اعلان و تایید کاربر صورت گیرد.

بازی های آنلاین

انجام هرگونه بازی های آنلاین از طریق سایت های ارائه دهنده این بازی ها و یا با استفاده از کنسول های بازی نظیر ایکس باکس و پلی استیشن و… نیز منجر به استفاده از ترافیک و کاهش حجم خریداری شده سرویس ADSLمی شوند.

اشکالات خط تلفن (نویز روی خط)

بعضی مواقع بدلیل وجود شرایط محیطی نا مناسب، سرویس کاربر دچار اختلالات ارتباطی می گردد که در آن به علت وجود نویز، پاکت های اینترنتی بدست کاربر نمی رسد و از طرف سایت اینترنتی مجددا ارسال می گردد. این تراکنش مجدد که از طرف سایت مقصد به صورت خودکار انجام می شود، باعث کاهش ترافیک حجمی کاربر می گردد.

منظور از موارد ناخود آگاه شرایطی است که در زمان متصل بودن به اینترنت، مصرف حجم بدون درخواست مستقیم کاربر و حتی بدون اطلاع مشترک صورت می پذیرد و ممکن است در مواردی در مدت زمان کوتاه موجب اتمام ترافیک کاربر گردد.

دانلود خودکار تلگرام

نرم افزار های پیغام رسان زیادی برای موبایل وجود دارد که یکی از آنها تلگرام میباشد ! در نرم افزار تلگرام , هنگامی که برای شما یک عکس و یا یک فیلم ( و یا یک پیغام صوتی ) فرستاده میشود , به صورت خودکار آن عکس و یا فیلم , دانلود میشود ! یعنی به صورت خودکار حجم اینترنت شما کم میشود ! حالا تصویر کنید که شما در چندین گروه چت در Telegram عضو باشید که روزانه عکس و فیلم بسیار زیادی در آن ارسال شود . مسلما روزانه حجم اینترنت زیادی را مصرف خواهد کرد .

بروز رسانی خودکار نرم افزار ها

در رابطه با تمامی برنامه ها و سیستم های عامل که به صورت پیش فرض تنظیمات آنها مبتنی بر دریافت بسته های بروز رسانی می باشد، با عدم آگاهی کاربر این بسته ها دریافت شده و در واقع موجب به مصرف کاهش ترافیک حجمی می شوند.

آلوده شدن سیستم کاربر

یکی دیگر از دلایل ناخواسته کاهش ترافیک کاربر، آلوده شدن سیستم کاربر به انواع ویروس ها و بد افزار ها می باشد. در هر یک از این حالت ها یک برنامه مخرب یا بدافزار بدلیل دریافت مستمر ترافیک بدون اطلاع یا اختیار کاربر باعث مصرف و کاهش ترافیک حجمی می شوند.

  • مدیریت صحیح دانلود مستمر و استفاده از حجم ترافیک اینترنت بصورت موثر و مفید بر اساس نیازهای شخصی یا سازمانی
  • انجام تنظیمات لازم بر روی برنامه ها، نرم افزارها و سیستم های عامل به منظور جلوگیری از بروز رسانی خودکار وبدون اطلاع مشترک
  • رعایت اصول امنیتی در رابطه با حفظ اطلاعات کاربری ازقبیل هک شدن یا افشای پسوورد کاربری و حملات سایبری وآلوده شدن سیستم مشترک به ویروس

افزایش ضریب امنیت مودم

یکی از روش های موثر در جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی شامل حملات سایبری و هک شدن ها، افزایش ضریب امنیتی مودم کاربران می باشد. توجه و رعایت پارامترهای امنیتی در مودم ها به روش های مختلفی صورت می گیرد که موارد آنها به شرح زیر می باشد:

  • تغییر پسوورد مودم از حالت پیش فرض به حالت امن در رابطه با خود دستگاه و برای هر یک از ارتباطات بی سیم و PPPOE
  • استفاده از گذرواژه های پیچیده شامل اعداد، حروف و کاراکترها
  • استفاده از پروتکل امنیتی WPA2 برای رمز نگاری ارتباطات بی سیم
  • انجام تنظیمات لازم جهت پنهان کردن SSID
  • انجام تنظیمات لازم برای پیاده سازی MAC Filtering در شبکه های بی سیم
  • فعال سازی دیواره آتش بر روی مودم ها
  • تغییر دوره ای گذرواژه مودم ها برای هر یک از حالت های خود دستگاه، ارتباطات بی سیم و PPPOE

جهت کنترل و مدیریت ترافیک مصرفی خود میتوانید نرم افزار مربوطه را از قسمت زیر دریافت نمایید.

مشترک خبرنامه‌ی پارس‌آنلاین شوید


back to top